Záhadná postava je možná terorista

27. 09. 2018 19:04:58
Před časem jsem zkoumal obrázky související s atentátem v Sarajevu. Možná jsem našel poslední fotografii útočníka před atentátem.

Na snímku arcivévoda František d'Este s chotí přijíždí po prvním nezdařeném pokusu o bombový atentát a po návštěvě radnice po nábřeží ke kavárně Moritze Schillera. Kvůli prvnímu pokusu o atentát byla změněna plánovaná trasa, avšak nebyl včas informován řidič. Původně bylo plánováno, že na této křižovatce u Latinského mostu kolona odbočí doprava do ulice Františka Josefa. Kvůli prvnímu atentátu však byla trasa změněna a mělo se pokračovat rovně po nábřeží. Harrachův řidič Leopold Lojka minutu po vyfocení tohoto snímku odbočil doprava, jak bylo původně plánováno. Vedle řidiče sedí hrabě Harrach. Ve druhé řadě sedí generál von Apell a generál Potiorek. Na zadních sedadlech sedí velkovévoda s chotí. Hrabě Harrach Lojkovi hned po odbočení přikázal, aby zastavil a nacouval zpátky na nábřeží. Směrem k řece na opačné straně vozu, než kde je řidič, je vidět habsburská standarta, podobná naší prezidentské vlajce. Harrachův řidič Leopold Lojka podle rozkazu zastaví a bude couvat zpět na nábřeží. Někde v davu na levé straně snímku se skrývá Gavrilo Princip, který si prý šel koupit sendvič do Schillerovy kavárny. Od okamžiku zabraného na tomto snímku do atentátu zbývají poslední dvě minuty.

Je možné, že fotograf nevědomky zachytil na snímku atentátníka, aniž by si toho doposud více než sto let kdokoli všiml?

Obvykle je tento snímek publikován jen ve výřezu bez davu vlevo. Ve stínu pod stromem je ale vidět postava menšího vzrůstu (Princip měřil necelých 160 cm), než jsou lidé kolem něho, jak sahá pravou rukou do náprsní kapsy kabátu. Tentýž kabát se vyskytuje na několika snímcích, kde je Princip, včetně známého záběru v Terezínském vězení. Ruka na snímku je rozmazaná, je v pohybu.

Po několikadenních deštích se v den atentátu udělalo hezky a bylo teplo. Mužů malého vzrůstu s knírkem v černém zimníku ukrytých ve stínu stromu se na prosluněném nábřeží nemohlo vyskytovat mnoho. Zimník Gavrilovi umožňoval skrýt pistoli a ruční granát.

Porovnejme tuto záhadnou postavu s dochovanými fotografiemi Gavrilo Principa.

Vlevo je výřez z fotografie nahoře. Druhý obrázek je výřez ze záběru při zadržení Gavrila. Třetí obrázek je výřez ze snímku teroristů na lavičce v parku Topčider v Bělehradě před atentátem. Čtvrtý obrázek je výřez z fotografie zadržených teroristů.
Identifikaci ztěžuje svislý pruh slunečního světla, které na prvním snímku proniká plůtkem kolem kmene stromu. Pro srovnání máme k dispozici pouze fotografie z veřejných zdrojů. Bylo by skvělé mít možnost prozkoumat originální negativy, pokud se dochovaly.

Tento snímek nepochází ze dne atentátu. Je na něm ale vyznačena přibližná poloha couvajícího auta po atentátu a také místo, kde se v té chvíli možná vyskytoval Gavrilo před atentátem. Během zatáčení a zařazení zpátečky měl dost času připravit si pistoli. Stačilo mu udělat jeden krok a dvakrát vystřelit. Porovnání obrázků ať si každý provede sám. Třetí ranou chtěl údajně zastřelit sebe, ale to už mu někdo z kolemstojících vyrazil pistoli z ruky.

Pro souvislost přidávám i fotografie, ze kterých byly pořízeny výřezy.

Zadržení Gavrila Principa po atentátu.

Několik dnů před atentátem v parku Topčidar v Bělehradě sedí Nedjelko Čabrinovič (pachatel prvního pokusu o atentát), Milan Ciganovič, který pro teroristy ve spolupráci se srbskými tajnými službami obstaral pistole, ruční granáty a ampule s kyanidem, vpravo sedí Gavrilo Princip.

Atentátníci jsou po zadržení s pouty na rukou hlídáni vojenskou jednotkou. Gavrilo Princip uprostřed má oproti ostatním výrazně malou postavu.

Osudný vůz téhož dne ráno, když kolona vyjížděla od kasáren.

Autor: Jiří Payne | čtvrtek 27.9.2018 19:04 | karma článku: 7.50 | přečteno: 311x


Další články blogera

Jiří Payne

Výsměch voličům

Poslanci pod vedením Aleše Juchelky za ANO navrhují zákon, který přejmenovává mateřskou dovolenou. Prý to má nějaký symbolický význam.

25.7.2018 v 17:28 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 955 | Diskuse

Jiří Payne

Uznejte Jeruzalém za hlavní město Izraele, paní Mogherini

Izrael má právo určit si, kde je jeho hlavní město. Dopis vysoké zástupkyni Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federice Mogherini.

14.5.2018 v 12:47 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 857 | Diskuse

Jiří Payne

Právo na vlastní chutě

Středoevropané chtějí být rovnoprávní se Západoevropany. Jenže vyrazili opačným směrem, takže se jim to nepovede.

11.4.2018 v 16:01 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 724 | Diskuse

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Ivo Hnilica

Sirotci - podpásovka síly ekrazitu!

Není důležité jméno, které s tímto pro duši člověka velmi „choulostivým“ tématem přišlo, ale pokládám ho za záměrný, dobře cílený a velmi nezodpovědný „kalkul“. Jiné slovo by bylo vhodnější! Někteří politici nevládních stran se ih

22.9.2018 v 14:07 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 513 | Diskuse

Alena Kulhavá

Je vůbec možné, že by nějaký sborový zpěvák nebo někdo, kdo si zpívá písničky, nejel na

Bohemia cantat? Zdá si mi to k neuvěření. Co to je Bohemia cantat? Proč má smysl, abyste o něm věděli? Jak se ho může zúčastnit každý z vás (i nezpěváci - ale kdo samozřejmě chce)?

21.9.2018 v 18:02 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 230 | Diskuse

Michal Seidl

Robotí autostop aneb nepropadáme panice! (Ručník sebou)

Pustit robotí holku samotnou na stop? Nápad, který mění dějiny robotiky i autostopu. A Vy nemusíte u toho jen být. Můžete se stát součástí a tuhle jízdu si pekelně užít ;-)

16.9.2018 v 13:05 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Ziegler

Vietnamský náčelník vaří opravdu skvěle

Tak jsem před týdnem poprvé v Praze zavítal do proslulé tržnice Sapa a ovlivněn televizními reportážemi jsem měl smíšené pocity. Byl jsem však docela mile překvapen jednou dobrou restaurací.

5.9.2018 v 10:05 | Karma článku: 20.08 | Přečteno: 878 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2200

Bývalý jaderný fyzik, programátor, pečovatel, topič, poslanec, politik, poradce, ... nyní poslanec EP

www.payne.cz

Najdete na iDNES.cz